با توجه به اینکه تعداد زیادی از مراجعین به ما خانم های مبلا به سرطان سینه میباشند نکاتی چند به دوستان عزیز بعنوان راهنمایی هرچند کوچک و تکراری متذکر میشویم

در سالهای اخیر با پیشرفت هائی که درتشخیص زودهنگام بیماری سرطان بهوجود آمده، درمان آن نیز با موفقیت بیشتری همراه شده است. از آنجائی که توده های سینه وقتی در اندازه
کوچک کشف شوند به خوبی قابل درمان هستند، تمام سعی پزشکان و محققین بر این متمرکز شده است که روش های جدیدی برای تشخیص زودرس آن کشف کنند. در حال حاضر برای کنترل دوره ای سلامت پستان اقدامات زیرتوصیه می شود:


1- خود آزمائی سینه یا معاینه توسط بانوان: 
بهتر است که خانم ها در انتهای عادت ماهیانه ( 5 تا 8 روز پس از شروع خونریزی ) خود را معاینه کنند. افرادی که پریود نمی شوند مانند بانوان باردار یا خانم های یائسه روز اول هر ماه را برای معاینه‏ی خود در نظر بگیرند تا اینکار فراموش نشود. 
2- معاینات دوره ای توسط پزشک: 
توصیه می شود که بانوان از سن 20 سالگی هر سال یکبار توسط پزشک تحت معاینه قرار بگیرند چون معاینه توسط پزشک دقیق تر است و می تواند توده های کوچک تر رانیز کشف کند.هر چه سن از 35 سالگی بالاتر رود اهمیت این معاینات بیشتر می شود زیرا احتمال سرطان سینه در سنین بالا بیشتر است.
3- ماموگرافی دوره ای:
بعد از سن 40 سالگی هر 2 سال یکبارو پس از سن 50 هر سال یکبار می توان ماموگرافی کرد تا اگر ضایعهی بدخیمی در عمق سینه بود قبل از بزرگ شدن کشف و درمان شود، میزان اشعه ماموگرافی کم است و معمولاً ضرری را متوجه فرد نمی کند اما باید با تجویز پزشک و در فواصل معقول انجام شود. گاهی پس از انجام ماموگرافی به شما توصیه می شود که ماموگرافی با بزرگنمایی نیز تهیه کنید یعنی قسمتی از سینه که ضایعهی بسیار ریزی در آن دیده شده مجدداً با یک عکس که وضوح بیشتری دارد بررسی شود. این توصیه نباید موجب نگرانی شما شود چون این کار برای افزایش دقت ماموگرافی انجام می شود و در اغلب موارد با انجام بزرگنمایی ضایعه برطرف می شود.

نشانه های سرطان سینه چیست؟
سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطانهای در میان زنان ایرانی محسوب میشود و سالانه 7 هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا میشوند لذا با توجه به اینکه 70 درصد این بیماران بالای 5 سال عمر میکنند اکنون حدود 70 هزار زن مبتلا به این بیماری در کشور داریم و این آمار کمی نیست! بویژه آنکه سن ابتلا به سرطان سینه در ایران 5 سال پایینتر از سطح جهانی است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین 45 تا 55 سال است در حالی که این سن در کشورهای غربی بین 50 تا 60 سال است.

بیماری سرطان پستان مانند سایر بیماریهای سرطان 4 مرحله اول تا چهارم دارد،مرحله اول آن کاملا قابل علاج قطعی است،مرحله دوم و سوم،مرحله کلینیکی است که بیمار باید تحت درمانهای خاص و عمدتا جراحی و شیمیدرمانی قرار گیرد؛اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمیتوان انجام داد. 

در سرطان سینه،مبتلایان شانس بالایی برای زنده ماندن داشته و پس از درمان،احتمال بازگشت و عود مجدد بیماری وجود دارد.بنابراین بیماران مبتلا به سرطان سینه باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرند.

احتمال پیشگیری از 40 درصد انواع سرطانها وجود دارد،سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطانی است که به راحتی میتوان با تشخیص زود رس از آن پیشگیری کرد و تنها شرط آن،هوشیار بودن مردم جامعه بخصوص زنان است.

سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را 5 برابر افزایش میدهد، از این رو پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است تا این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود.اینکه نازایی و عدم شیردهی زنان از عوامل ابتلا به سرطان سینه به شمار میرود،زنانی که پس از بارداری شیردهی نداشته یا نازا هستند، یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به این سرطان را دارا هستند.

سرطان سینه شایعترین بدخیمی در زنان کشور است که برخلاف بسیاری از بیماریها،تنها انسان مدرن نیست که با عارضه سرطان سینه دست به گریبان است،متون تاریخی نشان دهنده این حقیقت است که پزشکان قدیمی نیز در جستجوی راهی برای درمان این بیماری بودهاند.استعمال دخانیات و بخصوص قلیان از عوامل بسیار خطرناک ابتلا به سرطان سینه به شمار میرود. همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونیزنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب میشود. همچنین سابقه فامیلی و سقط جنین غیرطبی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه محسوب میشود.


درد، التهاب،تورم،قرمزی و فرو رفتگی نوک سینه از علائم شایع سرطان سینه به شمار میرود.

سن بالا،سابقه فامیلی ابتلا به سرطان،اولین حاملگی بالای 30 سال،قاعدگی زیر 12 سال،یائسگی بالای 55 سال،عدم حاملگی،عدم شیردهی و هورموندرمانی بعد از یائسگی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سینه هستند.
دردهای شایع سینه به دو دسته دورهای و غیردورهای تقسیم میشود که دردهای دورهای در زنان 30 تا 35 ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده میشود.دردهای دورهای غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر میشوند و همچنین با مصرف کافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید میشوند و عموما علت این دردها تغییرات هورمونی است.

این دردها بدون ارتباط با قاعدگی هستند،معمولا در افراد بالای 40 سال دیده میشود و ماهیت سوزنی یا کششی دارند.علت دردهای غیردورهای عموما کیستهای ناحیه سینه،دردهای قلبی و عضلانی،تودههای خوش خیم یا بدخیم سینه هستند.
یکی دیگر از نگرانیهای زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زیبایی و حفظ تناسب اندام آنها برمیگردد.پزشکان ایرانی تقریبا از حدود 20 سال پیش در عمل جراحی سرطان سینه قادر به حفظ سینهها هستند.ضمن اینکه استفاده از پروتزهای سینه میتواند نگرانی خانمها را دراینباره برطرف کند.با این حال زنان جامعه ما باید برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه،سالی یک بار معاینه کلینیکی و ماهی یک بار ماموگرافی را فراموش نکنند.

آیا سینه‌ بند برای سلامتی‌تان خطرناک است؟


سینه‌بند ببندید یا نبندید؟ این سوالی است که متخصصین مردم‌شناس، "سیدنی سینگر" و "سوما گریسماژر" می‌پرسند. آنها به مدت ۲۰ سال روی ارتباط بین سینه‌بند و سلامت خانم‌ها تحقیق کرده‌اند.

آنها دریافته‌اند که پوشیدن سینه‌بند می‌تواند موجب پژمردن و کشیده‌شدن سینه‌ها شده و باعث بروز کیست، درد و یا سرطان ‌شود. سالها پیش آنها تحقیقی انجام دادند که متوجه شدند پوشیدن سینه‌بند با ابتلا به سرطان سینه در ارتباط است. به همان ترتیب که کرست در زمان خود در راس مُد بوده و با گردش خون و جریان لنفی مرتبط بوده است، براساس نتایح راس سینگر و گریسماژیر سوتین نیز همین تاثیر را دارد.

سیستم لنفاوی سیستم زباله‌دانی بدن است که مایع لنفی را دور بدن گردانده و سموم و پسمانده‌های موجود در بافت‌ها را جمع می‌کند تا بتواند از بین ببرد. راس سینگر و گریسماژیر دریافته‌اند که پوشیدن سینه‌بند جریان لنفی را محدود کرده که می‌تواند با بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان سینه در ارتباط باشد. جمع شدن مایع لنفی هم ممکن است موجب بروز درد و کیست شود.

تحقیقات آنها نشان می‌دهد که زنانی که سینه‌بند نمی‌پوشند به اندازه مردان دچار سرطان سینه می‌شوند که بسیار پایین است. و هرچه سینه‌بند تنگ‌تر بوده و یا زمان پوشیدن آن طولانی‌تر باشد، احتمال بروز سرطان سینه بیشتر خواهد بود. احتمال بروز سرطان سینه در زنانی که کل روز سینه‌بند می‌پوشند، نسبت به آنهایی که سینه‌بند نمی‌پوشند ۱۰۰ برابر است.

تحقیقات دیگری که در هاروارد روی چینی‌ها و ونزوئلایی‌ها انجام گرفته نیز این یافته‌ها را تایید کرده است.