بررسی اجمالی سرطان پستان
در ایالات متحده آمریکا ، سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان (به جز سرطان پوست) و دومین علت مرگ در زنان بعد از سرطان ریه است .

مردان نیز همچنین  به سرطان پستان  مبتلا می گردند ولی این نوع سرطان در مردان نادرتر است  و آماری کمتر از 1%  از تمام موارد سرطان پستان را به خود اختصاص می دهد. زمانیکه سلول های طبیعی در پستان شروع به تغییر ورشد غیر قابل کنترل می کنند منجر به ایجاد توده ایی به نام تومور می گردند در این لحظه سرطان شروع می شود. این تومور می تواند خوش خیم (غیر سرطانی) و یا بدخیم (سرطانی ، به معنی آن که می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد) باشد.

پستان به طور عمده از بافت چربی تشکیل شده است. در این بافت شبکه ای از لب ها وجود دارد. این شبکه از ساختارهای لوله مانند کوچک به نام لوبولس یا لوب های کوچک تشکیل شده اند. این لوب های کوچک حاوی غدد شیری هستند. مجاری کوچک  به لوب ها ، لوب های کوچک و غدد متصل می شوند و منجر به حمل شیر از لوب ها به نوک پستان در وسط "آروالا" (ناحیه تیره در اطراف نوک  پستان)می گردند. 
خون و عروق لنفاوی در سراسر پستان جریان دارد: سلولها توسط خون تغذیه شده و توسط سیستم لنفاوی مواد زائد بدن خارج می گردد. عروق لنفاوی به غدد لنفاوی که ارگان های کوچک و  لوبیا شکل هستند متصل بوده  و  بطور معمول این ارگانها با عفونت مبارزه می کنند.
    

حدود 90% از تمام موارد سرطان پستان از مجراها یا لوب ها شروع می شود. تقریبا 75% از تمام سرطان های پستان در ابتدا سلولهای پوششی مجرای شیری را درگیر می کند. به این نوع سرطان "سرطان مجاری شیری" می گویند. در صورتیکه سرطان از لوب های کوچک شروع گردد به آن "سرطان لوب های کوچک پستان"   می گویند. اگر سرطان از مجرا خارج شده و به بافت های محیطی نفوذ کند به آن "سرطان داکتال  مهاجم یا نفوذی"  می گویند.
در صورتیکه سرطان از لوب های کوچک گسترش یابد به آن "سرطان لوبولار نفوذی یا مهاجم"   می‌گویند. درصورتیکه سرطان گسترش پیدا نکند به عنوان در محل  نامیده می شود. روند این نوع سرطان و همچنین روند درمان آن  به نوع کارسینوما که داکتال(DCIS) یا لوبولار(LCIS) است ، بستگی دارد.
اخیرا، انکولوژیست ها بیان نموده اند که  کارسینومای داکتال در محل (DCIS) بیشترین نوع سرطان سینه را تشکیل می دهد لذا به منظور جلوگیری  از تبدیل این نوع سرطان  به نوع تهاجمی و انتشار احتمالی آن به سایر قسمت های پستان یا بدن باید با عمل جراحی برداشته شود. علاوه بر جراحی، پرتو درمانی، و هورمون درمانی  برای کارسینومای داکتال در محل (DCIS) توصیه می شود.
کارسینومای لوبولار در محل (LCIS)  سرطان در نظر گرفته نمی شود و معمولا توسط پزشک کنترل می شود. این نوع کارسینوما،  فاکتور تهدید کننده ای برای ابتلا به  سرطان پستان محسوب می شود.

 سایر سرطان های نادر تر در پستان شامل مدولاری، میوسینوس، تیوبولار،  متاپلاستیک و پاپیلاری  می باشند. سرطان التهابی پستان یک نوع سرطان پیشرونده است که حدودا 1 تا 5 درصد سرطان های پستان را در بر می گیرد. ممکن است این  نوع سرطان با عفونت پستان اشتباه تشخیص داده شود. زیرا  اغلب در این نوع سرطان، تورم  و قرمزی پوست پستان  مشاهده می شود. بیماری پاجت   یک نوع سرطان در محل است که از مجرای نوک پستان شروع می شود. اغلب  در این نوع سرطان، ظاهر پوست پستان به صورت  پوسته پوسته و با خارش  همراه است.  
 ممکن است سرطان از  تک سلولی که از نظر زنتیکی غیرطبیعی است، آغاز گردد. با تکثیر این سلول تومور حاصل می‌شود و منبع خونی برای تغذیه و تداوم رشدش ایجاد می کند. گاهی اوقات  سلول ها از توده اولیه جدا شده  و در فرآیند "متاستاز" به قسمت های دیگر بدن منتشر می شوند.
زمانیکه سلول های سرطانی به سایر مکان های بدن ازطریق رگ های خونی و یا رگ های لنفاوی حرکت می کند سرطان پستان گسترش می یابد. بیشترین مکان گسترش، غدد لنفاوی منطقه ایی است. این غدد لنفاوی ممکن است غدد زیر بغلی ،گردنی و یا بالای ترقوه ایی   باشند.
    

شایعترین محل متاستاز دور شامل استخوان ها، شش ها و کبد می باشد. متاستاز سرطان پستان به مغز کمتر رخ می دهد. سرطان می تواند مجددا در پوست  همان پستان که درگیرشده ( اگر درحین درمان برداشته نشده باشد) و دیگر بافت های قفسه سینه و یا سایر قسمت های بدن  بطور موضعی عود کند.
بیشتر مواقع قبل از رخ دادن متاستاز، سرطان پستان تشخیص و درمان می شود. بر اساس جدیدترین داده ها از موسسه ملی سرطان   61% سرطان های پستان،  قبل از متاستاز تشخیص داده می شوند و 31% از آنها بعد از گسترش به غدد لنفاوی نزدیک یا خارج سینه و 6% از آنها بعد از متاستاز دور به غدد لنفاوی نزدیک تشخیص داده می شوند. 

علائم و نشانه های سرطان پستان
زنان مبتلا به سرطان پستان ممکن است علائم یا وضعیت های غیر طبیعی در پستان مشاهده نمایند.


در اکثر زنان این علائم تا زمان تشخیص نمایان نمی گردد.گاهی بعضی از علائم مشاهده شده  درپستان ممکن است به دلیل سایر بیماریها بوده و ربطی به سرطان نداشته باشد.اگر نشانه ای در پستان مشاهده کردید که موجب نگرانی شما می باشد به پزشک مراجعه نمایید.علائم و نشانه های سرطان پستان عبارتند از :

 
    توده های جدید (بیشتر زنان به طور طبیعی دارای پستان های توده ای می باشند )، ضخامت در پستان یا زیر بغل .
     حساسیت نوک پستان ، ترشحات یا تغییرات فیزیکی( از قبیل فرورفتگی نوک پستان ، درد مداوم یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان ).
    تحریک پوست یا تغییراتی مثل چروک شدن ، فرو رفتن ، پوسته پوسته شدن یا چین و چروک جدید .
    گرمی ، قرمزی و تورم پستان همراه با بثورات شبیه به پوست پرتقال.
    درد پستان معمولا از علائم سرطان پستان نمی باشد  ولی بایستی به پزشک مراجعه شود .


تشخیص سرطان سینه
برای تشخیص سرطان پستان، پزشکان از آزمایشات گوناگونی استفاده می نمایند. استفاده از این آزمایشات در تشخیص روند پیشرفت سرطان و انتخاب طرح درمانی مناسب موثر می باشد.

در اکثر سرطان ها، انجام بیوپسی (برداشتن مقدار کمی از بافت جهت بررسی در زیر میکروسکوپ) تنها روش تشخیص قطعی سرطان است. در صورت امکان پذیر نبودن بیوپسی ،‌ پزشک انجام سایر آزمایشات  را  پیشنهاد می نماید.
از روش تصویر برداری جهت تشخیص روند پیشرفت سرطان استفاده می گردد. انتخاب نوع آزمایش تشخیصی بستگی به عوامل زیر دارد:

    سن و وضعیت بیمار
    نوع سرطان مشکوک
    شدت علائم
    نتایج آزمایشات قبلی

تشخیص  سرطان پستان معمولا با آشکار شدن توده یا کلسیفکاسیون غیر طبیعی (نقطه کوچک کلسیم که معمولا با انجام  رادیوگرافی تشخیص داده می شود ) درصفحه ماموگرام  و یا علائم غیر طبیعی در هنگام معاینه  پستان، از طریق معاینات بالینی یا خودآزمایی آغاز می گردد.
آزمایشات متفاوتی جهت تایید تشخیص سرطان پستان انجام می شود. البته لازم به ذکر است که نیاز به انجام تمام آزمایشات برای هر فرد ضرورت ندارد.
علاوه بر غربالگری ماموگرافی آزمایشات دیگری برای تشخیص سرطان پستان انجام می گردد. 

مرحله بندی
مرحله بندی روشی است که سرطان را بر اساس محل درگیر یا محل انتشار و ‌اثر سرطان بر عملکرد سایر ارگان های بدن توصیف می کند.


مرحله بندی  :
مرحله بندی روشی است که سرطان را بر اساس محل درگیر یا محل انتشار و ‌اثر سرطان بر عملکرد سایر ارگان های بدن توصیف می کند. پزشکان با استفاده از تست های تشخیصی، مرحله سرطان را تعیین می کنند . بنابراین مرحله بندی  با انجام همه تست ها ،‌تکمیل می گردد.
 دانستن مرحله سرطان،  پزشکان را در انتخاب بهترین نوع درمان و همچنین پیش بینی پیش آگهی های بیمار کمک می کند . مراحل برای انواع مختلف سرطان متفاوت است .
یکی از ابزارهایی که پزشکان برای توصیف مراحل سرطان  استفاده می کنند سیستم TNM است. این سیستم با استفاده از سه معیار، مرحله سرطان را مشخص می کند : اندازه خود تومور ، حضورسرطان در  غدد لنفاوی اطراف تومور ، گسترش تومور به سایر نقاط بدن .
    


 نتایج بدست آمده با استفاده از این سه معیار مرحله سرطان هر فرد را تعیین می کند . پنج  مرحله وجود دارد : مرحله 0 (صفر) که کارسینومای داکتال غیر تهاجمی درمحل  (DCIS) است ، و مرحله یک تا چهار سرطان پستان تهاجمی را در بر می گیرد. مرحله بندی یک روش مشترک برای توصیف سرطان است  تا پزشکان بتوانند بهترین طرح درمانی را به کمک همدیگر مشخص کنند .
 TNM مخفف تومور (T) ، غده  (N) ، متاستاز  (M) است. پزشکان برای تعیین مرحله سرطان به این سه عامل توجه می کنند :
• چقدر تومور اولیه بزرگ است و در کجا قرار گرفته است؟  (تومور ،T)
• آیا تومور به  غدد لنفاوی گسترش یافته است ؟ (غده یا گره ، N)
• آیا سرطان به سایر نقاط بدن متاستاز داده است ؟ (متاستاز ، M)
دو نوع مرحله بندی برای سرطان پستان وجود دارد. اولین نوع ، مرحله بندی بالینی است . در این نوع مرحله بندی از  نتایج حاصل از آزمایشات انجام شده قبل از عمل جراحی استفاده می شود   از قبیل  یک معاینه بالینی ، رادیوگرافی ، سی تی اسکن ، ام آر آی . دومین نوع ، مرحله بندی پاتولوژیکی یا آسیب شناسی است که بر اساس اطلاعات موجود در طی عمل جراحی بعلاوه نتایج آزمایشگاهی (آسیب شناسی) از بافت پستان و غدد لنفاوی  که در حین عمل جراحی برداشته شده است ،‌می باشد. به طور کلی ، اهمیت مرحله پاتولوژیکی  از مرحله بالینی  بیشتر است .
تومور: با استفاده از سیستم TNM ، از حرف "T" به همراه رقم های (0 تا 4) برای  توصیف اندازه و محل تومور استفاده می شود. بعضی از مراحل به گروه های جزئی تری  تقسیم می شوند  که به توصیف جزئیات در تومورکمک می کنند.
TX: تومور اولیه را نمی توان ارزیابی کرد.
T0 : هیچ شواهدی از سرطان در پستان وجود ندارد.
Tis : سرطان در محل یا کارسینوما در محل را نشان می دهد . در این مورد ، سرطان در داخل کانالها یا لوبول های بافت پستان است و در اطراف بافت پستان انتشار نیافته است.  سه نوع کارسینومای پستان در محل وجود دارد که عبارتند از  :
Tis (DCIS) :  DCIS سرطان غیر تهاجمی است ، اما در صورتیکه برداشته نشود می تواند منجر به سرطان پستان از نوع مهاجم گردد. مشخص شدن  DCIS بدان معنی است که سلول های سرطانی در مجاری پستان یافت شده اند و در آنسوی لایه بافت مزبور منتشر نشده اند .
Tis (LCIS): سرطان لوبولار در محل (LCIS) که سلول های غیر طبیعی موجود در لوبول ها یا غدد پستان را توصیف می کند. LCIS سرطان نیست ، بلکه خطر ابتلا به سرطان پستان مهاجم را افزایش می دهد
Tis (Paget’s): بیماری پاجت نوک پستان،  نوع نادری  ازاوایل سرطان غیر مهاجم است که به سلول های پوست نوک پستان محدود می شود. گاهی اوقات بیماری پاجت با زمینه سرطان پستان تهاجمی  در ارتباط می باشد . اگر در حال حاضر سرطان تهاجمی پستان وجود داشته باشد این نوع سرطان در مرحله تومور مهاجم طبقه بندی می شود .
 T1 : بخش تهاجمی تومور در پستان 20 میلی متر (میلی متر) و یا کوچکتر دروسیع ترین ابعاد آن کمی کمتر از یک اینچ است . این مرحله ممکن است  به سه زیر مرحله به  نام های  T1a ، T1b ، و T1c ، بسته به اندازه تومور تقسیم می شود.
T1mi : میکرومتاستازیس  ، یعنی سلول های سرطانی به چند بافت اطراف منتشر شده اند اما میزان انتشار آنها بیش از 1 میلیمتر نیست .
T2 : بخش مهاجم تومور بزرگتر از 20 میلیمتر و کمتر از 50 میلیمتر است.
T3 : بخش مهاجم  تومور بزرگتر از 50 میلیمتر است.
T4 : تومور به دیواره قفسه سینه انتشار یافته (به نام T4a) و یا به پوست انتشار یافته که به عنوان T4b نامیده می شود. اگر نشانه هایی از هر دو دیده شود به عنوان T4c  نامیده می شودو سرطان التهابی پستان  به عنوان T4d نامیده می شود.
غده : "N" در سیستم مرحله بندی TNM مخفف غدد لنفاوی است . غدد لنفاوی زیر بازو ، بالا و زیر ترقوه و زیر استخوان سینه، غدد لنفاوی منطقه ایی هستند. غدد لنفاوی درسایر نقاط بدن غدد لنفاوی دور نامیده می شوند .در صورتیکه  پزشک قبل از عمل جراحی غده، بر اساس سایر آزمایش ها و معاینات  بالینی غدد لنفاوی را ارزیابی کند حرف c  جلوی N قرار می گیرد. در صورتیکه پزشک بعد از عمل جراحی غدد لنفاوی را بررسی کند این نوع ارزیابی دقیق تر و حرف p  جلوی N قرار می گیرد اطلاعات زیر مرحله بندی پاتولوژیکی را توصیف می کند:
NX : غدد لنفاوی قابل ارزیابی نمی باشند.
N0 : سرطان در غده  های لنفی یافت نشد.
N0 (i+) : هنگامی که رسوبات بسیار کوچکی  از سلول های تومور جدا شده و دریک  غده  لنفاوی (کمتر از 0.2 میلی متر یا کمتر از 200 سلول) یافت شود ، غدد  هنوز N0 تعیین می شوند ، اما "i+" به این معنی است که پس از تعیین گزارش می شود .
N1 :در این گروه  سرطان از یکی از سه غده لنفاوی بغلی زیر بازو انتشار یافته است. این گروه  می‌توانند شامل غدد لنفاوی مثبت داخلی پستان  (که در زیر جناغ سینه یا قفسه سینه قرار دارند) باشند دراین حالت غده از طریق اقدامات بالینی قابل شناسایی نمی باشد و فقط از طریق علامت گزاری  مشخص می شوند.
N1mic : این گروه زمانی استفاده می شوند که  سرطان در غدد لنفی بزرگتر از 0.2 و کمتر از 2 میلیمتر رخ دهد.
N2 : این گروه  زمانیکه سرطان به چهار غدد لنفاوی از نه غده زیر بازوانتشار یابد  (به نام N2a) یا بطور بالینی غدد لنفاوی داخلی پستان آشکار شود (غدد لنفاوی در زیر جناغ سینه در داخل قفسه سینه ، به نام N2b) گفته می شود.

 

N3 : سرطان به 10 غده لنفاوی یا بیشتر در زیر بازو و یا به غدد لنفاوی واقع در زیر ترقوه منتشر شده است . این گروه یه عنوان N3a  نامیده می شوند . در صورتیکه سرطان به غدد داخلی پستان به همراه غدد زیر بغل انتشار یابد  به عنوان N3b نامیده می شود و در صورتیکه غدد بالای ترقوه در گیر شوند N3c گفته می شود.
در صورتیکه  سرطان در غدد لنفاوی وجود داشته باشد، به پزشکان برای شناسایی طرح درمانی و اینکه چند غده لنفی درگیر شده اند کمک می کند . پاتولوژیست می تواند تعداد غدد لنفاوی زیر بغل را که در گیر شده اند مشخص کند . برداشتن غدد لنفاوی داخل پستانی یا بالای ترقوه ایی رایج نیست . ترجیحا اگر  غدد درگیر مشکوک یا تایید شده باشند  پرتو درمانی در طرح درمانی گنجانده می شود .
متاستاز دور: "M"  در سیستم TNM نشان می دهد که آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است ؟
MX : متاستاز دور قابل ارزیابی نمی باشد.
M0 : بیماری متاستاز داده نشده است .
M0 (i+) : هیچ شواهد بالینی یا رادیوگرافی از متاستاز دور وجود ندارد ، اما شواهد میکروسکوپی از سلول های تومور، در خون ، مغز استخوان یا سایر غدد لنفاوی یافت شده است که بزرگتر از  0.2 میلی متر در یک بیمار بدون سایر شواهد متاستاز نمی باشد.
M1 : متاستاز به سایر قسمتهای بدن وجود دارد.
گروه بندی مرحله سرطان :
پزشکان مرحله سرطان را توسط ترکیب T ، N و M مشخص می کنند.
مرحله 0 : مرحله صفر (0) توصیف  سرطانی  است که به مجراها ولوبول های بافت پستان محدود شده و در بافت  اطراف پستان منتشر نشده است این نوع سرطان ،‌ سرطان غیر تهاجمی نامیده می شود . (Tis ، N0 ، M0).
مرحله IA : تومور کوچک است ، تهاجمی است ، و به غدد لنفاوی انتشار نیافته است (T1 ، N0 ، M0).
مرحله IB : تومور به  داخل مجراها و لوبول های بافت پستان محدود شده و به بافت اطراف پستان انتشار نیافته است  و یا  کوچکتر از 20 میلی متر  با انتشار میکروسکوپی به غدد  لنفاوی می باشد(T0 و T1 ، N1mic ، M0). 

عوامل خطر

هر چیزی که شانس فرد را در  ابتلا به سرطان افزایش دهد عامل خطر یا یک فاکتور تهدیدکننده نامیده می شود. اگر چه عوامل خطر می توانند روی ایجاد و توسعه سرطان تاثیر بگذارند ولی اغلب آنها  مستقیما باعث سرطان نمی شوند. برخی از افراد با وجود چندین فاکتور تهدید کننده در بدن هرگز به سرطان مبتلا نمی‌شوند اگر چه ممکن است بعضی از افراد بدون داشتن این فاکتورهای شناخته شده، مبتلا به سرطان گردند . با این حال ، شناخت عوامل خطر و ارتباط آنها از طریق پزشک،  ممکن است به شما در انتخاب آگاهانه شیوه زندگی و مراقبت بهداشتی کمک کند.   
بسیاری از موارد سرطان پستان  در زنان بدون عوامل خطر واضح و بدون سابقه خانوادگی رخ می دهد. این نشاندهنده این است که تمام زنان نیاز به آگاهی از تغییرات احتمالی در سینه خود و همچنین مراجعه به پزشک به منظور دریافت معاینات منظم بالینی پستان (معاینه از پستان توسط پزشک) و ماموگرام (تصویر اشعه ایکس از پستان است که می تواند تشخیص تومور که خیلی کوچک است احساس می شود) دارند . احتمالا تعدد عوامل خطرساز ، در ایجاد و توسعه سرطان پستان تاثیر دارد.
    

عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا زنان  به سرطان پستان را  افزایش دهد :

سن : خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن زنان بالا می رود بیشتر موارد سر طان ، در زنان بالای 50 سال رخ می دهد .
نژاد و قومیت : اگر چه زنان سفید پوست بیشتر به سرطان پستان مبتلا می شوند ولی مرگ ومیر ناشی از سرطان پستان در زنان سیاه پوست بیشتر رخ می دهد. دلایل اختلاف بقا نامشخص است و احتمالا به فاکتورهای بیولوژیکی و اجتماعی اقتصادی مربوط می شوند.
تاریخچه فردی : زنانی که سرطان پستان در یک سینه دارند شانس ابتلا به سرطان پستان ثانویه در پستان متقابل،  بین 1 تا 2% است .
عوامل ژنتیکی : جهش ژن های 1 یا 2(BRCA1 یا BRCA2) افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را منجر می گردند. برای شناسایی جهش ژن ها از آزمایش خون (آزمایش ژنتیکی ) استفاده می شود. این آزمایشات فقط برای افرادی که مشاوره ژنتیکی انجام داده اند توصیه می گردد. مردان خانواده ممکن است حامل ژن های جهش یافته باشند . سرطان پستان در اعضای مرد خانواده  بطور مشخصی خطر وجود ژن سرطان پستان را افزایش می دهد .

 

محققین تخمین زده اند که سرطان های پستان با منشاء ارثی، فقط 5 تا 10 درصد از تمام سرطان های پستان را تشکیل می دهد . بعلاوه BRCA1 و BRCA2 ، ژنهای دیگری نیز وجود دارند که کمتر در ابتلای سرطان پستان نقش دارند. اگر زنان متوجه جهش ژنی شوند می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را کاهش دهند . برای اطلاعات بیشتر ژنتیک سرطان پستان را مطالعه کنید.
تاریخچه فردی سرطان تخمدان : سوابق سرطان تخمدان خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد . ژن جهش یافته سرطان پستان مانند BRCA1  و BRCA2 بطور وسیعی خطر ابتلا به سرطانهای پستان و تخمدان را افزایش می دهد.
مصرف استروژن و پروژسترون: استروژن و پروژسترون هورمون هایی هستند که درزنان رشد مشخصه های ثانویه جنسی (مانند رشد سینه) وبارداری را کنترل می کنند. تولید این دو هورمون در زمان یائسگی درزنان کاهش می یابد . مصرف طولانی مدت این هورمون ها،  خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
·     زنانی که اولین قاعدگی آنان قبل از 11 یا 12 سالگی باشد و یا زنانی که یائسگی آنان بعد از 55 سالگی باشد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان می باشند. زیرا سلولهای پستان برای مدت طولانی تری در معرض استروژن و پروژسترون قرار گرفته اند .
·     زنانی که اولین بارداری آنها بعد از سن 35 سالگی و یا زنانی که هرگز بارداری کامل تجربه نکرده اند خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها بالاتر است . احتمالا بارداری،  زنان را در مقابل سرطان پستان محافظت می کند زیراسلولهای پستانی درفاز نهایی بلوغ تکمیل می گردند.
·     برداشتن تخمدان که منبعی برای تولید استروژن و پروژسترون است ، بطور واضحی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. این عمل جراحی برداشتن تخمدان[1] نامیده می شود . بعضی از زنانی که بطور ارثی جهش ژنی دارند به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و پستان این عمل جراحی را انجام می دهند .
درمان های هورمونی جایگزین پس از یائسگی: مصرف اخیر (پنج سال گذشته ) و مصرف طولانی مدت (چندین سال یا بیشتر)هورمون پس از یائسگی، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . در حقیقت سرطان پستان با کاهش مصرف داروها کاهش یافته است .
قرص های ضد بارداری: ارتباط واضحی بین مصرف این قرص ها و ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد.     
  رشد غیر معمول پستان : غیرطبیعی بودن (اما نه سرطانی بودن) سلولها در بیوپسی پستان  خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد .
LCIS : همانطور که در بررسی اجمالی سرطان پستان توضیح داده شد این بیماری توسط سلولهای غیر طبیعی در لوب ها یا غدد پستان بروز می کند . LCIS خطر ابتلا به سرطان پستان تهاجمی را افزایش می دهد . بهترین روش کنترل این بیماری مراجعه به پزشک مراجعه است .
 سبک زندگی: مطالعات نشان می دهند که سبک های مختلف زندگی ممکن است در ابتلا به سرطان پستان نقش داشته باشد.

    مطالعات اخیر نشان می دهد که زنان یائسه ایی که چاق هستند خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها افزایش می یابد.
    ورزش سطح هورمون را کاهش داده و متابولیسم را تغییر می دهد و منجر به افزایش سیستم ایمنی می گردد. افزایش فعالیت های فیزیکی، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.
      مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. 

    
پرتونگاری : دوز زیاد پرتونگاری ( مانند اشعه ایکس و برنزه کردن ) ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. میزان پرتودریافتی در ماموگرافی در طی یک سال، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد و فواید انجام این روش بیشتر از خطرات احتمالی آن است.


پیشگیری از سرطان سینه
در حال حاضر، مداخله ایی که بتواند از بروز سرطان پستان بطور قطعی جلوگیری کند وجود ندارد. ولی زنان می توانند با بکاربردن مواردی ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهند.


     زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان را دارند (مانند افرادی که با جهش BRCA1 یا BRCA2 روبرو هستند) ، برداشتن پستان  به منظور پیشگیری مورد توجه قرار می گیرد. این عمل منجر به کاهش 95%‌ خطر ابتلا به سرطان پستان می گردد. همچنین در این افراد برداشتن تخمدان به منظور پیشگیری و کاهش سرطان تخمدان و پستان ، ممکن است مورد توجه قرار گیرد.
    همچنین برای زنانی که  در بالاترین ریسک  ابتلا به سرطان پستان هستند ممکن است داروی شیمیایی به منظور پیشگیری (استفاده از دارو جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان ) استفاده  شود.دو دارو به نام تاموکسی فن   و رالوکسی فن  جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان تایید شده است. این داروها به عنوان "تعدیل کننده گیرنده های انتخابی استروژن" نامیده می شوند . "تعدیل کننده گیرنده های انتخابی استروژن"، دارویی است که گیرنده های استروژن را در بافتهای خاص ( نه سایر بافتها)  بلوک می‌کند. تاموکسی فن در زنان یائسه و همچنین  زنانی که یائسه نشده اند  قابل مصرف می باشد  درحالیکه  رالوکسی فن تنها برای زنان یائسه تایید شده است هر کدام از این داروها عوارض جانیی متفاوتی  دارند : در این مورد شما باید با پزشک مشورت کنید .برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داروهایی که خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهند به لینک مراجعه کنید.
     همچنین از سایر روش ها  برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، می توان  موارد زیر را نام برد:فعالیت بدنی منظم ، حفظ  وزن مناسب و محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی . اطلاعات بیشتری در زمینه تاثیر تغییرات سبک زندگی در پیشگیری از سرطان مطالعه کنید.
    چندین ابزار جهت ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان وجود دارد که به زنان کمک می کند شانس ابتلا به سرطان پستان را  تخمین بزنند. براساس مطالعات انجام شده بهترین مدل ، مدل گیل  می‌باشد. پس از ورود اطلاعات فردی و خانوادگی ،  این ابزار میزان بقاء 5 ساله و طول عمر خطر ابتلا به سرطان پستان مهاجم را تخمین می زند.

از آنجاییکه این ابزار فقط اطلاعات اعضای خانواده درجه یک (مادر ، خواهر )را از نظر سابقه سرطان پستان  مورد توجه قرار داده  و سن زمان تشخیص سرطان را در  برنمی گیرد . لذا این ابزار برای  برآورد کردن خطر ابتلا سرطان، در زنانی که سابقه خانوادگی قوی ندارند مناسب است.
در زنان انجام ماموگرافی منظم و معاینه بالینی پستان به تشخیص علائم اولیه سرطان پستان کمک می‌کند. همچنین آگاهی  بیشتر آنان نسبت به این عضو وانجام صحیح معاینات فردی، از جهت وجود توده یا تغییرات احتمالی می تواند بسیار موثر باشد.

درمان سرطان سینه
درمان سرطان پستان به اندازه، مکان و انتشار تومور، و به طور کلی سلامت فرد بستگی دارد. در بیشتر موارد، تیم پزشکی به همراه بیمار،‌ بهترین طرح درمانی را تعیین می کنند.

 

در این بخش به روشهای درمانی استاندارد (بهترین درمان های در دسترس) در سرطان پستان می‌پردازیم. اکثر بیماران ،‌ به شرکت در کارآزمایی بالینی به منظور درمان ترغیب می شوند. کارآزمایی بالینی روشی است که بر اساس آن می توان روشهای  درمانی جدید را  آزمایش کرد و ایمنی، ‌تاثیر،  استاندارد بودن روش جدید را ثابت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت کارآزمایی بالینی مراجعه کنید.
بررسی اجمالی  درمان سرطان پستان
عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان ، بر درمان موثر  است . بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتیکه برخی دیگر بزرگ بوده و  رشد کندی دارند. پزشک به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عوامل زیر را در نظر می گیرد:
• مرحله و درجه  تومور
• وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون (ER, PR)  و وضعیت HER2
• سن بیمار و سلامت عمومی
• وضعیت یائسگی بیمار
• ظهور جهش ژنی، در  سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)
 

اگرچه پزشک مطابق با نیاز بیمار و نوع سرطان پستان روش درمانی را مشخص می کند  اما چندین اقدام کلی باید برای درمان سرطان مورد توجه قرار گیرد:
معمولا پزشکان برای سرطان داکتال غیرتهاجمی  و مراحل اولیه سرطان تهاجمی پستان عمل جراحی برداشتن تومور را توصیه می نماید . برای اطمینان از اینکه کل تومور برداشته شده ، جراح قسمت کمی از بافت سالم اطراف تومور را نیز برمی دارد . اگر چه هدف از عمل جراحی،  برداشتن همه سلولهای سرطانی است اما در بعضی از موارد سلولهای میکروسکوپی در پستان یا دیگر قسمتهای بدن باقی می‌مانند.
قدم بعدی در مدیریت سرطان پستان در مراحل ابتدایی ، کاهش خطر عود بیماری و از بین بردن سلولهای سرطانی بافی مانده و پنهان می باشد . این روش  درمان "اجوانت تراپی "  ( درمان تکمیلی ) نامیده می شود ، که شامل  پرتو درمانی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی و هدف درمانی  است .  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع  درمان مطالب زیر را مورد مطالعه قرار دهید . نیاز به استفاده از درمان تکمیلی،  براساس تخمین سلولهای سرطانی باقیمانده در پستان یا در قسمتهای دیگر بدن مشخص می گردد. اگر چه درمان تکمیلی  خطر عود بیماری را کاهش می دهد ولی لزوما بیماری را  از بین نمی برد .
همراه با  مرحله بندی،  از سایر ابزارهای نوین جهت تعیین پیش آگهی بیماری  و تصمیم گیری پزشک  در زمینه  درمان تکمیلی  استفاده می شود . وب سایت اجوانت  بصورت آنلاین یکی از ابزارهایی است که ‌امکان دسترسی و تفسیر فاکتورهای متعدد پیش آگهی  را برای پزشک فراهم می‌سازد. این  وب سایت فقط  توسط پزشک به منظور تفسیر آزمایشات استفاده می شود. علاوه بر این پزشک ممکن است از سایر تستهایی که خطر عود بیماری را پیش بینی می کنند (مانند Oncotype Dx و Mammaprint)‌ به منظور توصیه شیمی درما