کسانی که با آمار سروکاری ندارند و دست‌اندرکار تشخیص و درمان سرطان هم نیستند متوجه تغییر در شیوع و توزیع سرطان شده‌اند به طوری که اغلب این روزها از واژه سونامی برای شیوع سرطان در کشور استفاده می‌کنند.  


سن امید به زندگی و طول عمر افراد را یکی از دلایل افزایش سرطان‌ها در کشور است و  اکنون افزایش سن امید به زندگی و طول عمر افراد جامعه یکی از دلایل افزایش موارد سرطان در کشور است و موارد سرطان‌ها در سنین بالا بیشتر دیده می‌شود و اگر به طور میانگین مردان جامعه ۸۵ سال عمر کنند ۹۵ درصد آنها دچار سرطان پروستات می‌شوند.
شایع‌ترین سرطان خانم‌ها یعنی سرطان سینه در زنان ایرانی است که سن ابتلا به این سرطان در خانم‌ها پایین آمده و آمار نشان دهنده این است که سن زنان برای ابتلا به سرطان سینه ۱۰ سال از کشورهای دیگر پایین‌تر است و نیز سن ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند معده و روده در کشور پایین آمده است و این در حالی است که جوانی جمعیت در سال‌های گذشته برای این موضوع نیز حساب شده و از نظر آماری نیز حذف گردیده است.
افزایش شیوع سرطان‌ها در کشور را غیرمتعارف است مثلاً در سال‌های گذشته سن ابتلا به سرطان روده بزرگ مربوط به افراد ۵۰ سال به بالا بود اما در حال حاضر موارد متعددی از ابتلا به این نوع سرطان در سنین زیر ۲۵ سال هم مشاهده می‌شود. * نقش استرس و عوامل محیطی در رشد سرطان ها است استرس سطح ایمنی بدن را پایین می‌آورد و یکی از دلایل شکست سیستم دفاعی بدن به خاطر استرس‌هایی است که متوجه فرد است.
 تغییر عوامل محیطی نقش مهمی در افزایش سرطان‌ها دارد مثلاً آلودگی هوا و افزایش مواد آزبست در هوا در بروز و افزایش سرطان را نمی‌توان نادیده گرفت و آلودگی ناشی از دود و غبار احتمالاً در بروز سرطان نقشی ندارد اما مواد شیمیایی ناشی از بنزین غیراستاندارد ریسک ابتلا به سرطان‌های مختلف را بالا می‌برد.

مسئولان و متخصصان باید برای جلوگیری و نیز درمان این بیماری راه‌حل‌هایی را ارائه کنند مثلاً غربالگری برای بیماری‌های شایع از راه‌حل‌هایی است که مرگ و میر و نیز عوارض و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.
برای درمان سرطان امکانات زیادی لازم است که متأسفانه اغلب مراکز و بیمارستان‌ها به علت کمبود امکانات پاسخگوی نیازهای مراجعان نمی‌باشد و هزینه‌های زیاد درمان این بیماری از مشکلاتی است که سبب ناتوانی بیماران برای درمان مطلوب می‌شود. * درمان این بیماری نیازمند یک کار ملی است
خطر سرطان در کمین است و همه می‌توانند در خطر باشند پس جلوگیری و درمان این بیماری یک کار ملی در کشور و یک امر بین‌المللی در سطح بالاتر است.کار فرهنگی عمیق و طولانی می‌تواند سبب تغییراتی در عادات زندگی مردم شود مثلاً عدم استفاده از دخانیات از این گونه امور است.
روش‌های صحیح و نیز مواد سالم غذایی در سطح جامعه می‌تواند در کاهش سرطان‌های مختلف مؤثر باشد و برخی مواد غذایی حدود ۲۰ تا ۳۰ سال طول می‌کشد تا خطراتشان مشخص شود به همین دلیل فاصله بین مواجهه عوامل خطر با بروز بیماری طولانی است تا منجر به بروز سرطان شود که غافل نماندن از تأخیر در بروز سرطان‌ها از دیگر وظایف مسئولین اداره کشور است.

بیشترین استانی که زنان آن مبتلا به سرطان هستند، استان یزد و بیشترین استانی که مردان آن درگیر بیماری سرطان می شوند استان مرکزی است.

سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان و سرطان پروستات شایع ترین سرطان در میان مردان است.