شما شاید هیچ‌ وقت در طول زندگی به اهمیت موهایتان پی نبرده باشید تا وقتیکه به علتی آنها را از دست بدهید. اگر شما به علت بروز انواع بیماری سرطان تحت شیمی‌ درمانی قرار دارید باید بدانید شانس ریزش مو در شما بسیار زیاد است.

 

باید توجه داشته باشید که ریزش مو بستگی به نوع و میزان داروی شیمی ‌درمانی دارد که مصرف می‌شود.

علت ریزش مو در زمان شیمی درمانی چیست ؟

 

داروهای شیمی‌درمانی به سلول‌های سرطانی که رشد بسیار سریعی دارند حمله ور میشوند و علاوه بر سلول‌های سرطانی کلیه سلول‌های سالم را که رشد سریعی دارند مانند ریشه موها را نیز مورد حمله قرار می‌دهند.

 

شیمی‌درمانی سبب ریزش مو در تمامی بدن مانند ابرو و مژه نیز میگردد.

 

بعضی از انواع داروهای شیمی‌درمانی سبب ریزش شدیدتری می‌شوند بنابراین شما باید حتماً در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.

 

ریزش مو چیست و چرا رخ می دهد؟

 

 ریزش مو وقتی است که گروهی یا تمام موهای سر می ریزند. این اتفاق می تواند در هر قسمت از بدن اتفاق بیفتد : موهای سر، صورت، دست ها، پاها، زیر بغل یا موهای ناحیه تناسلی. افراد زیادی از ریزش موهای خود ناراحت می شوند و آن را سخت ترین قسمت شیمی درمانی می دانند.

بعضی از انواع داروهای شیمی درمانی به سلول هایی که باعث رشد مو می شوند آسیب می زنند. معمولا" شیمی درمانی بصورت دوره ای و در چند مرحله داده می شود ریزش مو معمولاً 3-2 هفته بعد از آغاز شیمی درمانی شروع می شود. ممکن است اول پوست سر کمی آسیب دیده و اذیت شود. ممکن است موهای سر کم کم یا به صورت دسته ای ریزش داشته باشند. در حدود 1 هفته طول می کشد تا تمام موها بریزند.

 

بعد از چندین ماه پس از اتمام مراحل شیمی درمانی موهای جدیدی شروع به رشد می‌کنند جنس موهای تازه و رنگ آنها با موهای قبلی متفاوت است. ولی نگران نباشید زیرا این تغییرات نیز در چند ماه آینده برطرف میشود . اگر موی تازه رشد کرده خاکستری باشد به این علت است که سلول‌ها هنوز شروع به ساختن رنگدانه نکرده‌اند و بعد از مدتی فعالیت طبیعی سلول‌ها برخواهد گشت و شما رنگ موهای طبیعی خود را بازخواهید یافت.

 

آیا میتوان از ریزش موی سر در زمان شیمی درمانی پیشگیری کرد؟

 

متأسفانه پاسخ این سؤال منفی است و شما به هیچ عنوان نمی‌توانید از ریزش موی سر خود جلوگیری کنید ولی می‌توانید شدت این ریزش را کاهش دهید معمولا" برای خانمها در طول شیمی درمانی توصیه میشود از کلاه گیس طبیعی برای حفظ روحیه استفاده کنند میتوانید قبل از شروع ریزش مو موهای خود را کوتاه نمایید و برای سفارش کلاه گیس طبیعی از موی خودتان استفاده کنید ولی اگر هم دیر اقدام کردید و موهای سر شما ریخته است نگران نباشد بازهم میتوانید کلاه گیس از موی طبیعی انسان طبق قالب سرتان سفارش دهید

 

سرد کردن پوست سر

 

چنانچه در طی شیمی‌درمانی یک کیسه یخ بر روی پوست سر خود قرار دهید به علت آنکه سرما باعث می‌شود سرعت جریان خون در آن ناحیه کم شود داروی کمتری به موهای سر می‌رسد در نتیجه ممکن است شدت ریزش مو کمتر شود

/ 0 نظر / 208 بازدید