سرطان به زبان ساده

سرطان به زبان ساده : بدن انسان از میلیاردها میلیارد سلول تشکیل شده است که در کنار یکدیگر ، بافت های مختلف همچون ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست و ... را تشکیل میدهند .

اغلب سلول های بدن در پاسخ به تحریکات داخلی و خارجی که به بدن وارد می‌شوند، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند.

اگر این فرآیند تولد سلول و مرگ سلول در انتها در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌ نماید. اما مشکل از زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر میشود و به سلول سرطانی تبدیل می‌گردد.
نحوه پیدایش سرطان
یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیلی به یک سلول سرطانی تبدیل شود، ولی در اغلب موارد این تغییر در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطانزا مانند الکل و دخانیات صورت می‌گیرد.    عملکرد سلولهای سرطانی و نیز شکل ظاهری آنها شده با سلولهای طبیعی تفاوت دارند.

جهش یا تغییر ایجاد شده در DNA یا ماده ژنتیکی سلول اتفاق می‌افتد. DNA همان مسئول کنترل شکل ظاهری و عملکرد سلول است. وقتی DNA یک سلول تغییر می‌کند، آن سلول با سلولهای سالم کنار خود تفاوت می‌یابد و دیگر کار سلولهای طبیعی بدن را انجام نخواهند داد. این سلول تغییر ماهیت یافته از سلول های اطرافش جدا می‌شود و نمی‌داند چه زمانی رشدش باید به پایان برسد و بمیرد.

به عبارتی سلول تغییر یافته از دستورها و علائم داخلی که سلولهای سالم دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نمی‌کند و بجای هماهنگی با سلولهای دیگر خودسرانه عمل خواهد کرد.
وقتی سلول " جهش یافته " تقسیم می‌شود ، به 2 سلول جدید " جهش یافته " تبدیل می‌ شود و این فرآیند تولید ادامه خواهد یافت تا همان یک سلول جهش یافته به توده‌ای از سلولها که تومور نامیده می‌شوند، تبدیل خواهد گردید.

گاهی این تومورها ، خوش خیم بوده و رشد زیادی نمی‌کنند. ولی در صورتی که سلولهای تومور رشد کنند و تقسیم شوند و سلولهای طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر بدن هم سرایت کنند، تومور متاسفانه بدخیم محسوب می‌شود.

بزرگترین خطر این تومورهای بدخیم ، توانایی آنها در حمله به بافتهای سالم و پخش شدن در بدن انسان است و این همان متاستاز سرطان است. هر چه تومورها بیشتر رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به سلول های سالم را می‌گیرند و با پیشرفت سرطان ، سلولهای سالم می‌میرند و سلامت بیمار به خطر می افتد.

اگر جلوی این فرآیند گرفته نشود، سرطان به مرگ فرد مبتلا  منجرب میشود.

/ 0 نظر / 406 بازدید