قرص دوربین دار جایگزین کولونوسکوپی

قرص دوربین دار جایگزین کولونوسکوپی محققان موفق به ساخت یک کپسول مجهز به دوربین شدند که علمکرد کولونوسکوپی را در بدن انجام می دهد. کولونوسکوپی مهمترین روش تشخیص انواع زخم های موجود در روده، سرطان، غده و پلیپ است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چندی پیش نحوه و حوزه استفاده از قرص (کپسول) مجهز به دوربین را برای انجام کولونوسکپی شفاف کرد تا برای استفاده عموم وارد بازار شود.
کولونوسکوپی مهمترین روش تشخیص انواع زخم های موجود در روده، سرطان، غده و پلیپ است ولی بسیاری از افراد تحمل استفاده از این شیوه تشخیص را ندارند.
برخی از بیماران نیز به دلایل فیزیولوژی، سابقه بیماری های خاص مانند جراحی شکمی، افراد بسیار لاغر ، افرادی با آناتومی خاص و بانوان باردار اجازه استفاده از این روش را ندارند.
طبق آخرین آمار گزارش شده، در سال حدود 750 هزار کولونوسکوپی ناتمام در آمریکا انجام می شود که بیمار بنابه شرایطی قادر به تکمیل پروسه تصویربرداری نیست.
این بیماران ناچار به پرداخت هزینه بیشتر و امتحان روش های دیگر آزمایش روده بزرگ هستند.
چندی پیش محققان یک شرکت به نام Given Imaging موفق به ساخت یک کپسول خوراکی شدند که در آن دوربین وجود دارد و از داخل بدن بیمار تصویربرداری می کند. این محصول به تصویب دولت فدرال رسید و قرار شد که صنعت تصویربرداری را متحول کند.
مدیر این پروژه تحقیقاتی در بیانیه ای از این شرکت اعلام کرده است که با توجه به محدودیت روش های جایگزین تصویربرداری کولونوسکوپی، استفاده از کپسول PillCam COLON یک روش غیر تهاجمی و بدون استفاده از اشعه است و می تواند بسیار موثر باشد.
پس از تصویب این محصول توسط دولت فدرال، از این کپسول در 884 بیمار استفاده شد و قادر به شناسایی غده هایی با اندازه 6 میلیمتر به بالا بود.
سازمان غذا و داروی آمریکا پس از بررسی اعلام کرده که اطلاعات بدست آمده توسط این محصول در چند حوزه محدود قابل استناد است و می تواند به عنوان غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.
تصویربرداری کلونوسکوپی پس از 50 سالگی برای بررسی سلامت روده ها توصیه شده است.

/ 0 نظر / 80 بازدید