استرس و فشارهای عصبی یکی از عوامل ابتلا به سرطان

شیوع بالای سرطان سینه در زنان بر خلاف آنکه در سال‌‌‌‌‌‏های گذشته بیشتر شاهد شیوع سرطانهای معده، مری و… بودیم. در حالی که هم اکنون سرطان ریه نیز بیشتر شده و پس از آن، همچنان سرطان معده و روده بزرگ از شیوع بالاتری در کشور برخوردارند.

استرس و فشارهای عصبی روزانه یکی از مهمترین عوامل افزایش نرخ ابتلا به سرطان در دنیا و کشور ایران است.

تغییر به‌وجود آمده در روند ابتلا به سرطان و افزایش شیوع این بیماری در ایران، طبیعی به نظر نمی رسد کاهش سن ابتلا به سرطان نگران کننده است.

امروزه، زندگی در شهرهای بزرگ با افزایش استرس و فشارهای روانی همراه است که این موضوع باعث بروز مشکلات جسمی و روحی فراوانی برای ساکنان شهرها شده است. در سال‌های اخیر اما این مساله از استرس و بیماری‌های روحی فراتر رفته و بر اساس گفته‌ها و مشاهدات متخصصان، به‌صورت ابتلا به انواع سرطان‌ها بروز کرده است هرچند استرس در جوامع غیر شهری نیز وجود دارد امروزه استرس و فشارهای عصبی از دیدن برنامه های کارتونی خشن در سنین پایین در کودکان تا فشار و استرس درس و کنکور در نوجوانان و جوانان و استرس نبود کار و مشکلات ازدواج در جوانان تا استرس روزمره متفاوت همیشگی در جوامع شهری و غیر شهری وجود دارد که شدت استرس و فشارهای در جوامع شهری شدیدتر و زیادتر است.


استرس‌‌‌‌‌‏ باعث فعال شدن محور هیپوتالاموس و هیپوفیز در سیستم اعصاب مرکزی شده و ترشحات هیپوفیز با تأثیر بر غده‌ی فوق کلیوی، افزایش ترشح استروئیدی بنام کورتیزول را به‌دنبال دارد. کورتیزول در کوتاه مدت برای بدن مفید می‌‌‌‌‌‏باشد اما بالا بودن میزان آن در دراز مدت به بدن آسیب زیادی می‌‌‌‌‌‏رساند و باعث سرکوب سیستم دفاعی بدن می‌گردد.

سرکوب سیستم دفاعی بدن‌‌‌‌‌‏ موجب اختلال در نابودی سلول‌‌‌‌‌‏های سرطانی شده و خطر ابتلا به انواع سرطان‌‌‌‌‌‏ها را افزایش می‌‌‌‌‌‏دهد. به بیانی ساده‌‌‌‌‌‏تر استرس سطح ایمنی بدن را برای ابتلا به انواع بیماری از جمله سرطان پایین می‌آورد.

شدت استرس و مدت زمانی که فرد در معرض آن قرار دارد، رابطه‌ مستقیمی با ابتلا سرطان دارد.

درباره مدت زمان استرس می‌‌‌‌‌‏توان گفت که هرچه زمان استرس طولانی ‌‌‌‌‌‏تر و شکل آن مزمن‌‌‌‌‌‏تر باشد، به همان نسبت سیستم ایمنی بدن دچار اختلال بیشتری می‌‌‌‌‌‏شود. همچنین مطالعات نشان داده‌اند در صورتی که فرد پیش از قرار گرفتن در معرض یک بیماری، درجه‌ی بالایی از استرس را تحمل کرده باشد، سیستم ایمنی بدن واکنش ضعیف‌تری در مقابل بیماری خواهد داشت.

در حال حاضر در ایران سرطان به عنوان سومین عامل مرگ ومیر افراد شناخته می‌‌‌‌‌‏شود و سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را می‌گیرد هر چند با توجه به ضعف شدید در گرفتن آمار تعداد مبتلایان فراتر از این نیز میباشد.

عوامل دیگری نیز در بروز این بیماری دخیل‌‌‌‌‌‏ هستند که‌‌‌‌‌‏ از جمله‌ آنها می‌‌‌‌‌‏توان به آلودگی هوا، استعمال دخانیات، تغذیه نادرست ، عدم تحرک فیزیکی اشاره نمود.

از آلودگی هوا بعنوان یکی از عوامل بروز سرطان میشود مواد شیمیایی ناشی از بنزین غیراستاندارد، ریسک ابتلا به سرطان ریه را بالا می‌‌‌‌‌‏برد.

 

/ 0 نظر / 118 بازدید